Results Round 18 – Vs Mitcham at Walker Reserve

Played at Walker Reserve

Wantirna South WON by 91 points

Q1 Q2 Q3 Q4
Wantirna South 10.3-63 16.8-104 21.16-142 27.19-181
Mitcham 1.2-8 7.3-45 8.4-52 14.6-90

Goal Kickers: D. Beddome 5, T. Leggate 5, S. Gerloff 3, A. Papa 3, B. Walker 2, R. Baker 2, D. Cromb 2, B. Hutchinson 2, B. Ulms, J. Denes, T. Lee

Best Players: J. Denes, T. Leggate, D. Beddome, B. Walker, S. Young, D. Cromb
Leading Goal Kickers
Beddome          49
Leggate             30
Ulms                  19
Brent Walker    19
A.Papa               16
S.Scott                 9
Teakel                 9
D.Cromb            9
Lang                   8
J.Denes              8
r.18 2016 v.Mitcham 093-b
NEXT WEEK – Sunday
 1st Semi Final : Vs East Doncaster at Tormore Reserve – Boronia
EFL Division 2 – Senior Ladder
POS TEAM P W L D F A % PTS % Won
1 Bayswater 18 14 4 0 1732 956 181.17 56 77.78
2 Mooroolbark 18 13 5 0 1436 1291 111.23 52 72.22
3 Wantirna South 18 11 7 0 1604 1285 124.82 44 61.11
4 Doncaster East 18 11 7 0 1543 1417 108.89 44 61.11
5 Croydon 18 10 8 0 1459 1280 113.98 40 55.56
6 Lilydale 18 9 9 0 1350 1233 109.49 36 50.00
7 Mulgrave 18 8 10 0 1354 1434 94.42 32 44.44
8 Waverley Blues 18 7 11 0 1259 1453 86.65 28 38.89
9 Mitcham 18 6 12 0 1378 1697 81.20 24 33.33
10 East Burwood 18 1 17 0 905 1974 45.85 4 5.56
cropped-knox-Club-LogoS.png

Development Team WON by 36 points
Q1 Q2 Q3 Q4
Wantirna South 2.5-17 6.6-42 8.10-58 13.14-92
Mitcham 2.1-13 4.2-26 8.2-50 9.2-56

Goal Kickers: B. Lynch 3, H. Yusuf 2, S. Colosimo 2, P. Cahill 2, M. Jamieson, M. Dimashki, J. Stone, R. Papp

Best Players: B. Lynch, H. Yusuf, R. Papp, P. Cahill, J. Stone, J. Stopinski
Leading Goal Kickers:
R.Papp            29
Stone              28
Hardham       26
Lynch              17
C.Cox              15
Graffen           14
Naylor             13
Colosimo        12
r.18 2016 v.Mitcham 019-b
NEXT WEEK – Saturday
 2nd Semi Final : Vs Bayswater at Tormore Reserve – Boronia
EFL 2nd Division – Reserves Ladder
POS TEAM P W L D B F A % PTS % Won
1 Bayswater 18 16 2 0 0 1578 706 223.51 64 88.89
2 Wantirna South 18 15 3 0 0 1481 803 184.43 60 83.33
3 Mooroolbark 18 13 4 1 0 1388 834 166.43 54 75.00
4 Lilydale 18 11 7 0 0 1281 956 134.00 44 61.11
5 Waverley Blues 18 8 9 1 0 1013 931 108.81 34 47.22
6 Mitcham 18 8 10 0 0 894 1167 76.61 32 44.44
7 Croydon 18 7 11 0 0 847 1078 78.57 28 38.89
8 Doncaster East 18 5 13 0 0 854 1185 72.07 20 27.78
9 Mulgrave 18 5 13 0 0 836 1371 60.98 20 27.78
10 East Burwood 18 1 17 0 0 597 1738 34.35 4 5.56
cropped-knox-Club-LogoS.png

Under 19’s WON by 20 points

Q1 Q2 Q3 Q4
Wantirna South 2.5-17 5.7-37 6.12-48 9.13-67
Mitcham 2.1-13 4.4-28 4.4-28 7.5-47

Goal Kickers: L. Grima 3, L. Wong, J. Donald, C. Cahill, J. Jensen, T. Maaliki, D. Kline

Best Players: T. Henry, L. Wong, L. Grima, N. Denes, J. Roberts, T. Richardson
Leading Goal Kickers:
Maaliki       24
B.Gerlof     18
Carney       16
Grima         16
Kline           15
Cahill          14
Carter         13
Roberts      10
Wong           9
  NEXT WEEK – Sunday
 1st Semi Final : Vs Mitcham at Tormore Reserve – Boronia
Under 19’s 2nd Division Ladder
POS TEAM P W L D F A % PTS
1 Lilydale 16 16 0 0 1667 492 338.82 64
2 Croydon 16 12 4 0 1416 866 163.51 48
3 Wantirna South 16 9 7 0 1179 1018 115.82 36
4 Mitcham 16 7 9 0 939 1116 84.14 28
5 Mooroolbark 16 5 11 0 687 1257 54.65 20
6 Mulgrave 16 4 11 1 844 1111 75.97 18
7 Waverley Blues 16 2 13 1 568 1440 39.44 10