Round 5 vs Mitcham

Seniors

WS 8.11.59 def by Mitcham 12.19.91

Goal Kickers: D. Beddome 4, A. Teakel 2, S. McIntyre , A. Azzopardi
Best Players: T. Lee, T. Cook, D. Beddome, J. Birkett , A. Goland, A. Teakel

 

Reserves

WS 13.16.94 def Mitcham 10.6.66

Goal Kickers: S. Colosimo 3, P. Cahill 2, B. Hardham 2, A. Brougham , D. Papa , B. Cromb , S. Bates , A. Veal , S. Murray
Best Players: B. Walker, P. Cahill, J. Stopinski, T. Huckstepp, S. Murray, B. Hardham

 

U19’s

WS 3.10.28 def by Mitcham 8.8.56

Goal Kickers: J. Graffen 2, T. Phillips
Best Players: T. Anderson, T. Phillips, J. Roberts, A. Creak, S. Naylor, C. Liddy

Round 4 vs Chirnside Park

Seniors

Wantirna Sth 11.16.82 def Chirnside Park 5.8.38

Goal Kickers: D. Beddome 4, B. Walker 3, L. Greig 2, T. Leggate , B. Hutchinson
Best Players: B. Walker, B. Hutchinson, A. Goland, D. Beddome, S. Houghton, S. Young

Reserves 

Wantirna Sth 26.19.175 def Chirnside Park 6.6.42

Goal Kickers: B. Hardham 10, R. Papp 5, P. Cahill 2, J. Stone 2, M. Dimashki 2, L. Small , S. Bates , S. Murray , M. Persson-Clark , D. Papa
Best Players: B. Hardham, P. Cahill, D. Papa, S. Murray, H. Yusuf

U19’s

Wantirna Sth 24.16.160 def Chirnside Park 4.11.35

Goal Kickers: T. Phillips 4, J. Rozakis 3, J. Graffen 3, B. Lynch 2, B. Croxford 2, T. Clarke 2, S. Naylor 2, L. Grima 2, H. Ballard , D. Kline , A. Creak , D. Carney
Best Players: D. Kline, T. Phillips, J. Graffen, C. Liddy, S. Naylor, S. Hallam

 

Vets – Rnd 2 vs Scoresby

Wantirna Sth 4.3.27 def by Scoresby 10.16.76

 

Round 3 vs Upper Gully

dev2

 Seniors

Upper Ferntree Gully 7.8-50 def by Wantirna South 10.4-64

Goal Kickers: B. Walker 3, S. Young , M. Jamieson , D. Beddome , D. Cromb , C. Ransom , A. Papa , B. Hutchinson
Best Players: B. Walker, A. Goland, B. Hutchinson, T. Leggate, D. Lang, R. Baker

 Reserves

Upper Ferntree Gully 6.12-48 def by Wantirna South 16.9-105

Goal Kickers: M. Dimashki 5, R. Papp 5, J. Stone 3, B. Hardham 2, D. Papa
Best Players: H. Yusuf, J. Birkett , M. Persson-Clark, T. Tranter, R. Papp, M. Dimashki

 

 

 

U19’s

Upper Ferntree Gully 10.14-74 def Wantirna South 10.12-72

Goal Kickers: T. Clarke 3, J. Graffen 3, J. Rozakis 2, S. Naylor , B. Lynch
Best Players: T. Clarke, J. Graffen, L. Wong, T. Anderson, J. Rozakis, J. Roberts

Vets – Rnd 1

Wantirna South 9.7-61 def Kilsyth 4.13-37

Goal Kickers: L. Newey 2, G. Beckett 2, S. Aldons , T. Pay

devdev1

Round 2 vs South Belgrave

Seniors

WS 20.13.133 def South Belgrave 10.12.72

Goal Kickers: D. Beddome 6, M. Jamieson 4, A. Papa 3, S. Edgcumbe 2, N. Papadopoulos 2, A. Azzopardi , A. Teakel , T. Leggate

Best Players: A. Teakel, N. Papadopoulos, S. Young, C. Ransom, T. Lee, D. Beddome

 

Reserves

WS 19.13.127 def South Belgrave 6.7.43

Goal Kickers: B. Walker 3, S. McIntyre 3, J. Raab 2, T. Tranter 2, S. Bates 2, J. Stone , D. Papa , M. Dimashki , P. Cahill , R. Baker , R. Papp , J. Birkett

Best Players: B. Walker, S. Murray, J. Birkett , J. Stopinski, R. Baker

 

U19’s

WS 13.15.93 def South Belgrave 11.8.74

Goal Kickers: M. Devin 5, J. Graffen 3, S. Carter 2, T. Clarke , T. Phillips , D. Kline

Best Players: T. Anderson, J. Roberts, A. Creak, T. Phillips, J. Rozakis, J. Kells

Round 1 vs Templestowe

Seniors

Templestowe 11.9.75 def Wantirna Sth 6.9.45

Goal Kickers: B. Hutchinson 2, M. Jamieson , A. Papa , A. Goland , C. Ransom
Best Players: T. Lee, B. Hutchinson, C. Ransom, T. Cook, T. Leggate, S. Young

Reserves

Wantirna Sth 13.7.85 def Templestowe 5.3.33

Goal Kickers: J. Stopinski 2, J. Stone 2, S. McIntyre 2, M. Dimashki 2, T. Huckstepp 2, B. Cromb , J. Barrie , D. Papa
Best Players: J. Barrie, W. Phillips, J. Stopinski, S. McIntyre, T. Huckstepp

U19’s

Wantirna Sth 13.7.85 def Templestowe 12.8.80

Goal Kickers: J. Rozakis 3, S. Naylor 3, D. Kline 2, M. Devin 2, A. Creak , B. Croxford , T. Anderson
Best Players: T. Phillips, S. Naylor, J. Rozakis, J. Kells, A. Creak, S. Hallam

Devils Mantra – To Keep Improving

The Devils coaching and playing group are aiming to build on the success of 2013 – the benefit of playing in the finals series should not be lost on any player and supporter of the club – although the final result was not what we were aiming for, it was the experience that the playing group has gained that is important.

Playing in the finals does not mean it will automatically happen again next  season  – nothing can be taken for granted in 2014 as Division Three football will be as competitive as ever with many teams boosting their playing stocks.

“We haven’t really touched on last year’s Grand Final loss. We want to keep improving, to do that we’re going to have to work hard,” Clark said. “The workload of the guys and the attitude has been fantastic.”

Our list has no doubt improved and the coaches are excited by the quality of our new recruits and the development of the existing players who have worked hard and united together. With Round 1 against Templestowe looming the Devils are determined to start the season well and be a top five team again.

Our practice match form has been good with wins over Yarra Valley teams – Upwey Tecoma and Healesville – both games have allowed the coaches to assess the playing group – round one selection will be difficult with many players putting their hands up for consideration.

The team will be led by Andrew Teakel, with Tim Lee, Brent Walker and Brayden Harkness as vice captains. They are also joined by Andrew Azzopardi and Anthony Pappa in the Devils leadership team.

The Devils haven’t made any major changes to their game plan for the upcoming season. However, we have added some height to the list. The new look ruck division will be lead by Scott Houghton from Balwyn. “We’ve given him an opportunity to grow as a ruckman. He’s lost weight and got really fit,” Clark said. He will be supported by young tall Jake Denes from Scoresby.

Clark says his players will simply be focusing on honing the skills they have established over previous years. “We are working on being really well drilled at everything we do.” he said.

The strong midfield group has been bolstered by Andrew Goland (Nunawading), Ryan Baker (Scoresby), and David Lang (Glen Waverley Hawks).

“We want to move the ball fast and we want to defend well when we don’t have it.” The key aspect of the team philosophy is to support each other either in defence, on the attack or at a stoppage – working hard for your teammate!

In defence, Sean Young has been performing well, as has new recruit from Glen Waverley Hawks Tim Cook.  Up forward, strong marking Robert Papp from Nunawading will be one of the key targets to kick a winning score.

Thanks to all supporters, sponsors and the hard working committee and we look forward to seeing you at the games and in the clubrooms as always – your continued support has a big impact on the playing group weekly.

EFL SENIOR FIXTURES – 2014

Our draw for season 2014 has been released.

Rnd Date Home Team Away Team
1 Saturday, Apr 5 Templestowe V Wantirna South
2 Saturday, Apr 12 Wantirna South V South Belgrave
3 Friday, Apr 25 Upper FTG V Wantirna South
4 Saturday, May 03 Wantirna South V Chirnside Park
5 Saturday, May 10 Wantirna South V Mitcham
6 Saturday, May 17 Ringwood V Wantirna South
7 Saturday, May 24 Wantirna South V The Basin
8 Saturday, May 31 GW Hawks V Wantirna South
9 Saturday, Jun 14 Whitehorse V Wantirna South
10 Saturday, Jun 21 Wantirna South V Boronia
11 Saturday, Jun 28 Wantirna South V Templestowe
12 Saturday, Jul 05 Chirnside Park V Wantirna South
13 Saturday, Jul 12 Wantirna South V Heathmont
14 Saturday, Jul 19 Wantirna South V Upper FTG
15 Saturday, Jul 26 Mitcham V Wantirna South
16 Saturday, Aug 2 Boronia V Wantirna South
17 Saturday, Aug 9 Wantirna South V Whitehorse
18 Saturday, Aug 16 The Basin V Wantirna South

905-2c25103ae0b00e8d21ff3b15cd1cb6f30d9d760c